Pierwsze radio samochodowe

radio samochodowe

Większość z nas nie potrafi wyobrazić sobie jazdy autem (szczególnie na dłuższej trasie) bez ulubionej playlisty. Chociaż obecnie samochody wyposażone są przeważnie w zestawy audio, do których podłączyć można telefon lub inny nośnik danych z muzyką, słuchanie radia podczas podróży samochodem nadal cieszy się dużą popularnością. Czy wiesz, jaka jest historia pierwszego radia samochodowego?

Kiedy powstało pierwsze radio samochodowe?

Radio samochodowe to wynalazek, którego historia sięga lat 30. XX wieku.  Pierwsze radio samochodowe zostało zaprezentowane w 1932 r. na wystawie techniki radiowej w Berlinie. Twórcą sprzętu była niemiecka firma Blaupunkt – istniejące do dziś przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją sprzętu elektronicznego i akcesoriów samochodowych. Prezentowany model nosił nazwę Autosuper 5. Autosuper 5 nie przypominał kompaktowych odbiorników, jakie znamy ze współczesnych pojazdów – urządzenie ważyło ponad 12 kilogramów i było zbyt duże, by zamontować je na desce rozdzielczej pojazdu. Montaż radia samochodowego tego typu możliwy był jedynie na kolumnie kierownicy. Radio zasilane było z akumulatora.

Radio samochodowe wyprodukowane przez Blaupunkt spotkało się ze sporym zainteresowaniem, jednak firma sprzedała jednie czterysta sztuk. Problemem były nie tylko duże gabaryty wynalazku, ale przede wszystkim wyjątkowo wysoka cena. W latach 30. za przyjemność słuchania muzyki podczas jazdy właściciel samochodu musiał zapłacić niemal 20% wartości samego automobilu! Na szczęście inne przedsiębiorstwa szybko podchwyciły rewolucyjny pomysł niemieckiej firmy, tworząc konkurencyjne produkty, które z czasem stawały się coraz mniejsze, coraz wygodniejsze i coraz tańsze, a dzięki temu – coraz bardziej popularne wśród kierowców na całym świecie.

Wróć do bloga