Jaka jest rola glinkowania w woskowaniu samochodu?

glinkowanie samochodu

Każdy właściciel pojazdu, któremu zależy na utrzymaniu swojego samochodu w dobrym stanie, powinien pamiętać o regularnym woskowaniu lakieru. Pokrywanie auta woskiem to nie tylko zabieg estetyczny, ale także niezbędna pielęgnacja, która może zapobiec korozji karoserii. To dzięki niemu do lakieru w mniejszym stopniu przykleja się sól drogowa, która ma negatywny wpływ na karoserię naszego auta. Jednak samo woskowanie nie wystarczy, by utrzymać lakier w dobrej kondycji – żeby w pełni zadbać o karoserię samochodu, nie można zapominać o glinkowaniu.

Czym jest glinkowanie i kiedy trzeba je wykonać?

Glinkowanie to prosty zabieg pielęgnacyjny, który pozwoli Ci pozbyć się uciążliwych zabrudzeń z lakieru samochodowego. Glinka usuwa m.in. ptasie odchody, drobinki asfaltu lub smołę – czyli brud, który ciężko zmyć szamponami samochodowymi.

Glinkowanie dokładnie czyści i poleruje lakier, przygotowując go do pozostałych zabiegów pielęgnacyjnych. Warto pamiętać, że wosk położony na karoserię, która nie została wcześniej poddana działaniu glinki, nie przylgnie odpowiednio do powierzchni i cały proceder bardzo szybko trzeba będzie powtórzyć. Jedynie woskowanie auta, którego lakier został dokładnie doczyszczony, odpowiednio chroni powierzchnię samochodu.

Jak poznać, że samochód potrzebuje glinkowania?

Glinkowanie to rodzaj oczyszczania karoserii, po którym lakier powinien być gładki w dotyku. Prostym sposobem na sprawdzenie, czy samochód warto poddać czyszczeniu glinką, jest przejechanie dłonią po wierzchu dokładnie umytego samochodu. Jeżeli lakier jest chropowaty, oznacza to, że są na nim zabrudzenia, których nie udało się usunąć wodą i szamponem – wtedy wskazane jest oczyszczanie chemiczne, a jeśli nie przyniesie ono skutku – glinkowanie.

Glinkowanie karoserii można wykonać samodzielnie lub zdecydować się na pomoc salonu auto detailingu. Należy pamiętać, by zawsze dobierać stopień twardości glinki do typu lakieru samochodowego – w przeciwnym razie glinkowanie może mocno porysować auto.

Wróć do bloga