Jak zmieniał się autodetailing na przestrzeni lat?

polerowanie samochodu

Autodetailing – czyli specjalistyczna pielęgnacja samochodu przeprowadzana w specjalnych salonach – wbrew pozorom nie jest usługą nową. Chociaż w naszym kraju autodetailing zyskał popularność dopiero kilka lat temu, jego początki sięgają jeszcze XVIII  w.! Czy wiesz, jak zmienił się autodetailing na przestrzeni wieków?

Autodetailing wczoraj i dziś

Jedną z podstawowych usług w salonach autodetailingu jest mycie karoserii i odświeżanie wnętrza samochodu. Można więc uznać, że początki pielęgnacji pojazdów istnieją tak długo, jak długo ludzie poruszają się „dwuśladami” – na początku tymi zaprzężonymi w konie, a następnie pojazdami wyposażonymi w silnik spalinowy lub elektryczny.

Właściwe usługi pielęgnacyjne dla pojazdów wywodzą się z Niemiec, gdzie już około 1800 r. zaczęto produkować specjalne woski na bazie tłuszczu zwierzęcego. Woski stosowane były do odświeżania i nabłyszczania „karoserii” dorożek i powozów.

Wraz z biegiem lat i rozwojem motoryzacji, pielęgnacja samochodów przechodziła wyraźną ewolucję. Obecnie autodetailing obejmuje nie tylko czyszczenie elementów pojazdu i woskowanie lakieru, ale także m.in.:

  • polerowanie i szlifowanie lamp samochodowych,
  • zabezpieczanie lakieru przy użyciu powłok ceramicznych lub oklejanie auta folią ochronną,
  • renowację skóry tapicerki,
  • usuwanie wgnieceń powstałych w wyniku m.in. drobnych kolizji lub gradobicia,
  • wyciszanie pojazdów.

Jak widać, obecnie kierowcy mogą wybierać w szerokiej gamie usług pielęgnacyjnych dla swojego pojazdu. Korzystanie z pomocy salonów autodetailingu pozwala na usunięcie pewnych problemów estetycznych pojazdu, bez konieczności wymieniania elementów na nowe.

Warto pamiętać, że autodetailing nie służy tylko względom wizualnym – odpowiednia pielęgnacja samochodu chroni karoserię przed korozją i pozwala zachować pojazd w dobrym stanie na długie lata. Z tego powodu, każdy kierowca, któremu zależy na utrzymaniu auta w dobrej kondycji, powinien regularnie odwiedzać specjalistyczne salony autodetailingu.

Wróć do bloga